Illinois High School Baseball Coaches Association All-State Teams | Sports

BLOOMINGTON (WSIL / IHSA MEDIA RELATIONS) – All-state Illinois High School Baseball Coaches Association teams have been announced.

Southern Illinois is well represented. In Class 1A Goreville Junior Centerfielder Briley Dunn is our only local representative. Dunn was instrumental with his batting and defensive prowess in guiding the Blackcats to the Super Sectionals, falling to eventual state champion South Central Farina.

In Class 2A, Harrisburg second baseman Javie Beal was one of the best hitters in our area, hitting for both average and power. The Bulldogs lost to eventual state champion Freeburg in the Super Sectionals.

Anthony Rolla is another powerful hitter in our viewing area. The senior pitcher and shortstop were one of the main reasons Zeigler-Royalton-Christopher was able to advance to the section semifinals.

Two other players made the list, unfortunately we don’t have a video of them on the field, but we still want to recognize their efforts to be part of the High School Baseball Coaches Association All-State team.

These players are also Class 2A.

Nashville senior center Gavin Baldwin and junior pitcher for Fairfield McGwire Taylor.

Below are the full rosters of all-state Illinois High School Baseball Coaches Association teams.

2021 State Team 1A

Logan Antrim P / CF Sr St. Anthony

Theodore Bradshaw C Senior North Shore Country Day

Drew Burkholder P / 3B Sr. Eastland

Peyton Clampitt P / CF Sr. Camp Point Central

Brayden Closs P / 1B Sr. Warrensburg-Latham

Chase Dodson P / SS Sr. South Central

Briley Dunn CF Jr. Goreville

Matthew Gierer SS Sr Father McGivney

Jacob Lansaw CF Sr Greenfield

Drew Martin P / CF Sr Mt. Pulaski

Zach Mevert CF Jr. Steeleville

Logan Petersen P Sr LeRoy

Andrew Pyszka SS So. Putnam County

Coltin Quagliano P / SS Sr Annawan / Wethersfield

Dalton Reibel P / 3B Sr. Newark

Matthew Riedl C Sr Warren-Stockton

Branson Shaw P / 3B / SS Sr. Havana

Ty Stykel P / SS Sr Aquin

Toby Turnquist P / 1B Sr. Monmouth

State Team 2021 2A

Tyler Altenbaumer P / 3B Jr. St. Joseph-Ogden

Sam Antonacci SS / P Sr. Sacred Heart-Griffon

Gavin Baldwin CF Sr Nashville

Javie Beal 2B Sr Harrisburg

Karson Bonaparte 3B Sr. University High (Normal)

Adam Brouwer P Sr Chicago Christian

Colin Brueggemann 1B Sr Freeburg

Jason Buhl P / CF Sr Winnebago

Crayton Burnett P / SS Sr St. Joseph-Ogden

Hayden Christiansen C Jr. Richmond Burton

Lane Funneman P / 1B Sr. Pana

Eli Hoerner SS Jr. Freeburg

Jackson Holmes P / 1B Sr. Columbia

Jakob Johnson P / RF Sr. Harvest Christian Academy

Ben Jones P / SS Sr Timothy Christian

Nick Melvin CF Sr Marquette (Ottawa)

Anthony Rolla P / SS Sr Zeigler-Royalton

Trez Rybarczyk P / SS Sr. Hall

Jude Sullivan P / 1B / RF Sr. Paris

McGwire Taylor P Jr. Fairfield

Luke Trepanier P Sr Manteno

State Team 3A 2021

Trey Butler CF Fr. Simeon

Ethan Clark P / 1B Jr. Lakes

Tyler Conklin P / SS Sr Kaneland

Felipe DeAvila P / SS Sr. Woodstock North

Beau Evans C Jr. Dixon

Dom Ferrari C Sr Alleman

Luke Flesner CF Sr Springfield

Easton Harris P / 2B Jr. Washington

Eddie King CF Sr Marian Catholic

Brayden Knoebel P / 1B Sr Mascoutah

Will Komar RF Sr. Prairie Ridge

Aidan Kress P / 3B Sr Fenton

Kevin McCormick 1B / 2B Sr. Saint-Laurent

Liam McGill SS Sr Bloomington

Donovan McIntyre LF Sr. Marian Catholic

Nate Mieszkowski SS Sr Grayslake Central

Jake Munroe SS Jr. Champaign Central

Owen Murphy P / SS Jr. Riverside-Brookfield

Dylen Petrey P / C / 2B / RF Sr. Hampshire

Jack Ryan C / 2B Sr Ridgewood

Julius Sanchez P Jr. Lasalle Peru

Ryan Smith P / 3B / LF Sr. Nazareth Academy

Rocco Tenuta SS So. Saint Francis

Drew Watts P / 3B Sr. Triad

Team of States 2021 4A

Ryan Anderson P Jr. Hononegah

Bobby Atkinson 1B / OF Sr St. Rita

Ty Batusich C Sr Joliet West

Jackson Brooks UT Sr. Alton

Alex Calarco C Sr. New Trier

Ben Cash P / 1B Sr. Oak Lawn Community

Nick Demarco P / SS Sr St. Charles North

Victor Izquerdo 1B Jr. Lockport

Noah Goddard C Sr Hononegah

Jackson Lake Park Kent P Sr.

George Kromopilas 1B Sr. Glenbrook South

Mike Larson P Jr. Township of O’Fallon

Jayden Lobliner C Jr. St. Charles North

Connor Lockwood P Sr Libertyville

Landen Looper P Sr. Lincoln Way East

Brady Louck P So. Plainfield East

Josh McAlister SS Sr. Homewood-Flossmoor

Ryan Moerman 1B / LF Sr. Lockport

Eric Orloff P Sr Glenbrook North

Dan Pacella 1B Jr. Mundelein

Max Polad 3B Sr. Lincoln Way East

Matt Sconlan DE Sr. Downers Grove South

Brendan Summerhill OF Jr. Whitney M. Young Magnet

Quinn Weber P Sr Edwardsville

Chris Worcester SS Sr. Lake Park


Source link

Comments are closed.